Medyczna siłownia

Studio Treningu Medycznego  

Medyczna siłownia
13/9/2022

Studio Treningu Medycznego

 

Czym jest trening medyczny?

Celem treningu jest utrzymanie lub poprawa zdolności wykonywania wysiłków z przewagą wydolności tlenowej. Trening daje postawę do długiego wykonywania wysiłku, o dużym natężeniu bez obniżania jego wydajności. Dobrze wytrenowane Ciało pozwala w szybki sposób zregenerować siły po treningu.

 

Istotą treningu jest wpływ na organizm długiego wysiłku. Trening obciąża duże grupy mięśniowe oraz usprawnia działanie układu krążenia. Podczas takiej pracy mięśniowej dominują procesy wytężonej tzw. glikolizy, często uzupełniane znacznym udziałem beztlenowej przemiany cukrów w energię. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów treningów, poziom pracy organizmu zależy od rodzaju i intensywności podejmowanej pracy.

 

Parametrami określającymi Intensywność wysiłku są VO2 max oraz HRmax. Określana jest ona najczęściej jako ilość zużytego tlenu VO2 max lub częstości skurczów serca HR. Największą skuteczność osiąga się stosując wysiłek na poziomie 85 % VO2 max tj. Ok 90% Hr max. Wyższe obciążenia nie powodują poprawy wydolności tlenowej, zwiększają natomiast ryzyko kontuzji. Mniejsza intensywność wysiłku pozwala tylko podtrzymać poziom wydolności.

 

Czy trening medyczny jest dobry?

 

Trening całego ciała stanowi ważny element procesu treningowego i istotny czynnik zdrowia. Stwarza podstawy do stosowania treningu specjalistycznego, oraz osiągania sukcesów w amatorskim sporcie lub aktywnościach dnia codziennego.

 

Celem treningu całego ciała jest wszechstronny, równomierny rozwój cech i umiejętności, będący podstawą przyszłej dobrej formy w życiu codziennym. Trening obwodowy obejmuje wiele metod rozwijających siłę i moc mięśniową, wydolność tlenową i beztlenową. Te cechy fizjologiczne i umiejętności ruchowe stanowią podstawę tzw. sprawności człowieka i wpływają na kształtowanie techniki ruchu.

 

Jak wykonać trening medyczny?

W ramach treningu medycznego stosuje się metody charakterystyczne dla poszczególnych typów treningu siły, wydolności tlenowej. Ich dobór zależy od stażu treningowego, doświadczenia czy wieku. W treningu tzw. siły ogólnej szczególnie zalecane są metody obwodowe oraz metody treningu zwiększającego moc różnych grup mięśni.

Szczególną rolę w treningu ogólnym ze względu na swą atrakcyjność odgrywają gry zespołowe W grupach początkujących szeroko rozumianą wydolność tzw. zdolności ruchowe należy kształtować na bazie gier i zabaw ruchowych.

 

Ile trwa trening medyczny?

 

Im bardziej intensywny wysiłek, tym krócej powinien trwać.  Idealne określenie czasu treningowego jest często bardzo trudne, ale należy pamiętać, że zarówno za krótki trening, jak i zbyt długi trening nie przynosi pozytywnego efektu. Ogólna zasada mówi, że należy stosować indywidualną intensywność o czasie dłuższym o ok. 10% od wysiłku startowego.

 

Ile powinien trwać trening dla początkujących ?

 

Trening dla naszych pacjentów będzie trwać 60 min. Dzięki zróżnicowanym ćwiczeniom i małym grupom jesteśmy w stanie idealnie dopasować poziom wysiłku dla każdej z osób. Grupy będą dobierane indywidualnie pod kątem poziomu trudności ćwiczeń oraz ich stopniem zaawansowania.

 

Jakie są cele treningu medycznego ?

 

Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku dominował pogląd, że w celu poprawy zdrowia należy wykonywać trening tlenowy. Przykładowy trening to 3 dni po 30 min w tętnie 130 uderzeń serca na minutę. Liczne badania z początku obecnego stulecia potwierdziły ten pogląd. Zwróćmy uwagę, że jednak równie skuteczny a czasem nawet skuteczniejszy dla utrzymania lub poprawy zdrowia jest trening siłowy.

Na przykład 16 tygodniowy trening siłowy osób z ciężką chorobą stawów kolanowych zmniejszył, dolegliwości bólowe o 43% częściowo, zastępując stosowane leki. Ponadto trening siłowy wzmacnia i dociąża stawy, zmniejsza bóle kręgosłupa oraz skutecznie zmniejsza ryzyko osteoporozy i utraty masy mięśniowej. Wpływa również na poprawę funkcjonowania układu krążenia.

Dzięki dużemu wysiłkowi podczas ćwiczeń siłowych trening zapobiega odkładaniu się tłuszczu oraz wpływa na zwiększenie masy mięśniowej ciała. Wpływa również na obniżenie ciśnienia tętniczego, jak również redukuje wystąpienie zawału serca i udaru mózgu. American Heart Association zarekomendowało nawet włącznie ćwiczeń siłowych do programu rehabilitacji kardiologicznej.

Trening siłowy wpływa również na obniżenie się cholesterolu frakcji LDL zwiększając jednocześnie stężenie cholesterolu HDL co potwierdzają również badania własne autorów. Stwierdzono poza tymże trening siłowy zapobiega, powstawaniu cukrzycy niweluje zaparcia i przeciwdziała hemoroidom.

 

Wzmocnienie mięśni kości więzadeł i ścięgien zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów w życiu codziennym, a poprawa koordynacji nerwowo mięśniowej i równowagi mogą być wykorzystane w leczeniu stanów depresyjnych, choć mechanizm oddziaływania nie jest w pełni poznany

 

 

Dla kogo przeznaczony jest trening medyczny ?

 

Trening medyczny jest skierowany do osób, dla których wysiłek fizyczny nie jest codziennością. Chcemy pokazać wam jak w sposób prosty i skuteczny dbać o swoje ciało i zapobiegać nawracającym bólom kręgosłupa. W indywidualnych max. 6-osobowych grupach jesteśmy w stanie dokładnie dobrać najlepsze ćwiczenia. Na początku pracujemy nad ogólną wytrzymałością i kontrola pracy mięśni. Później zaczynamy wchodzić na coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia z zakresu treningu siły mięśniowej.

 

 

Wskazania do treningu medycznego:

- Przewlekłe choroby kręgosłupa,

- Siedzący tryb pracy,

- Chęć powrotu do sportu,

- Profilaktyka chorób kardiologicznych,

- Profilaktyka osteopenii,

- Powrót do wysiłku po dłuższej przerwie,

- Powrót do sportu po kontuzji,

- Trening siłowy po zabiegu operacyjnym,

- Wzmocnienie siły mięśniowej.

 

Z czego składa się trening?

Klasyczny trening medyczny składa się z dokładnej rozgrzewki angażującej duże grupy mięśniowej i podnoszącej tętno na poziom „do bezpiecznej pracy”. Kolejnym elementem jest, trening siłowy również wykorzystujący już rozgrzane grupy mięśniowe zwykle do tego typu treningu wykorzystujemy specjalne urządzenia treningowej jak kettle, gumy sztangi. Ostatnim elementem na zakończenie treningu jest mobilizacja głównych stawów ciała poruszonych podczas treningu medycznego.

 

 

Jakie są ćwiczenia na trening obwodowy ? 7 skutecznych ćwiczeń treningu obwodowego

 

 

1. Przysiad z ciężarem własnego ciała  seria 3 x 10

Przyjmij pozycję początkową z rękoma wyprostowanymi przed sobą.

Pięści powinny być zaciśnięte I można je traktować jako przedłużenie ciała.

Ugnij kolana w taki sposób, aby nie wyprzedzały stóp, barki powinny znajdować się na wysokości kolan Utrzymuj głowę w wyprostowanej pozycji oraz ustabilizuj resztę ciała jak na widocznych obrazkach.

 

2. Przejście ze stania do pompki serie 3x10

Zacznij w pozycji stojącej, położę ręce na ziemi i przenosząc ciężar do przodu, przesuwaj swoje ciało do pozycji pompki. Ćwiczenie polega na powrocie do pozycji stojącej.

 

3. Mostek serie 3 x10

Połóż się na plecach z nogami ustawionymi na szerokość bioder. Utrzymuj miednicę w neutralnej pozycji i wypchnij biodra ku górze. W pozycji końcowej napnij brzuch i pośladki tak, aby utrzymać stabilną pozycję mostka.

 

4. Wypad w tył - z ciężarkami

Trzymając ciężarki w obu dłoniach, wykonaj krok do tyłu jedną nogą i uginając biodra, kolana i kostki, aż przednie udo będzie równoległe do podłoża.
Podczas całego ruchu trzymaj plecy proste, głowa uniesiona, patrz przed siebie. Trzymaj przednie kolano w linii z palcami i nie pozwól, aby pieta unosiła się nad ziemią.

Wróć odpychając się nogą od ziemi do pozycji wyjściowej.
Wykonaj serię po jednej stronie przed powtórzeniem na przeciwna nogą.

 

 

5. Wypchnięcie ciężaru nad głowę

Ustaw się w pozycji stojącej z ciężarami na wysokości barków ustabilizuj pozycjęmiednicy, napinając pośladki i brzuch. Wyprostuj ręce, wypychając ciężar nadgłowę. Wróć powoli ciężarami do pozycji wyjściowej.

 

6. Wspinaczka górska serie 3 x 10

Przyjmij pozycję pompki, naprzemiennie dotykaj kolanami do łokci przenosząc ciężar ciała na ręce.

 

 

7. Przenoszenie ciężaru ciała na rękach serie 3x10

Przyjmij pozycję pompki z ciężarem przeniesionym na przód Twojego Ciała.Postaraj się połączyć ruch rąkz przemieszczeniem ciężaru z jednej strony ciała na drugą utrzymując cię przezmoment na jednej ręce.

 

Przypisy

Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego. Red. Górski, Jan . : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019, 358 s. ISBN 978-83-200-5729-4

Ćwiczenia zostały zaplanowane korzystając z platformywww.physitrack.com

Studio Treningu Medycznego  

Kacper Stankiewicz

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...