Ból pleców w odcinku lędźwiowym

7 faktów o rwie kulszowej, których nie wiesz

Ból pleców w odcinku lędźwiowym
28/7/2022

1. Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa „ sciatica” jest to nazwa zespołu bólowego wywołanego podrażnieniem nerwu kulszowego. Nerw kulszowy ma swój początek w odc. lędźwiowym kręgosłupa i biegnie aż to palców stopy. Rozdziela się na wysokości piszczeli na nerw strzałkowy i nerw piszczelowy. Zespołu bólowego rwy kulszowej nie da się pomylić z niczym innym, jest to ostry paraliżujący ból promieniujący do pośladka, lub do całej nogi. Odczuwalne jest osłabienie czucia, uczucie szpilek, kłucia, słabości, czy ostrego rażącego bólu skierowanego do samej nogi. Rodzaje bólu są zróżnicowane w zależności od stopnia zaawansowania objawów i ilości podrażnionych korzeni nerwowych.

 

2. Rwa kulszowa - objawy

Objawy wynikające z rwy kulszowej obejmują ostry ból, uczucie słabości w obrębie kończyny objętej bólem, zwykle połączone są z dużym ograniczeniem mobilności. Każdy ruch może powodować podrażnienie nerwu. Ciężko jest znaleźć odpowiednią pozycję, żeby nie odczuwać wrażeń bólowych. Rwie kulszowej mogą towarzyszyć uczucie słabości w kończynie brak siły, ostry elektryczny ból promieniujący do samej nogi, lub do pośladka, zaburzenia czucia w obrębie kończyny, czy problemy z przemieszczaniem wynikające z ostrych wrażeń bólowych w kończynie zajętej bólem.

 

3. Nerw Kulszowy

Jest to struktura mająca swój początek w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Biegnie tylną stroną uda przechodząc przez pośladek grupy kulszowo goleniowej (tył uda). Ze strony bocznej części kolana rozdzielająca się na nerw strzałkowy biegnący przednią stroną podudzia, lub piszczelowy biegnący tylną stroną podudzia na wysokości łydki.

 

4. Rwa Kulszowa - leczenie

Leczenie w przypadku pierwszych 72h dotyczy wizyty lekarskiej i wsparcia farmakologicznego. Jest to w pierwszej fazie zapalnej najskuteczniejsza forma pomocy dla naszych pacjentów.

Po pierwszych 72h wraz ze stabilizacją objawów rozpoczynamy proces terapii manualnej szukając bezpiecznych pozycji nie wywołujących bólu. Jeśli pacjent odczuwa bardziej zaawansowane objawy, a wsparcie farmakologiczne nie przynosi porządnych rezultatów (dodatkowo pojawiają się czerwone flagi o których pisaliśmy w poprzednim blogu), niezbędna jest wizyta i ocena neurochirurgiczna wraz z dokładną diagnostyką np. rezonansu magnetycznego.

Na podstawie objawów klinicznych oraz diagnostyki obrazowej dobierany jest precyzyjny protokół leczenia.

 

5. Od czego robi się rwą kulszowa?

Geneza rwy kulszowej może być bardzo różna, począwszy od choroby dyskowej tak zwanej dyskopatią, po przeciążenie wynikające ze zbyty wysokiej aktywności fizycznej po długiej przerwie. Rwa kulszowa może również zaostrzyć się po długiej jeździe samochodem bez przerw. Przyczyn w których powstaje zaostrzenie objawów wynikających z nerwu kulszowego jest bardzo dużo. Główną definicją rwy kulszowej jest powstanie stanu zapalnego drażniącego korzeń nerwowy co wywołuje ostre doznania bólowe.

 

6. Jak boli rwa kulszowa?

Objawy rwy kulszowej to ostry strzelający ból w kierunku pośladka lub nogi mogą mu towarzyszyć uczucie szpilek lub palenia. Ból jest paraliżujący, może powodować znaczne ograniczenia w ruchomości i w przemieszczaniu.

 

7. Czego nie robić przy rwie kulszowej?

Zwykle ciało nie pozwala nam wykonać żadnej aktywności fizycznej, jeśli mamy objawy ostrej rwy kulszowej. Podczas rwy kulszowej nie można rozgrzewać obszaru objętego bólem - ciepło może nasilać dolegliwości bólowe wynikające z podrażnienia nerwu. Nie można też na siłę próbować rozchodzić bólu - może to tylko zaostrzyć wrażenia bólowe.

 

Jeśli doświadczasz poniższych objawów:

•   Problemy z oddawaniem moczu lub zaburzenia czucia przy oddawaniu moczu,

•   Brak kontroli nad czynnościami fizjologicznymi,

•   Brak czucia w obrębie genitaliów,

•   Znaczne zaburzenia czucia w obrębie nóg.

Pilnie skontaktuj się ze swoim lekarzem!

Rwa Kulszowa - ćwiczenia

W pierwszej fazie rwy kulszowej najlepiej nie wykonywać żadnych ćwiczeń. Jeśli to możliwe dobrze jest znaleźć bezbolesną pozycję i nie kontynuować wymagającej aktywności fizycznej. Większość przypadków dotyczących rwy kulszowej uniemożliwia w zasadzie większą aktywność fizyczną. Dobrą praktyką jest znalezienie pozycji na nie bolesnym boku, podłożenie koca lub poduszki pomiędzy nogi i przebywanie w tej pozycji do momentu, w którym nie zaczną nasilać się dolegliwości bólowe.

  

Jeśli dolegliwości bólowe nie są paraliżujące spróbuj wykonać jedną z poniższych pozycji, jeśli nie nasila dolegliwości bólowych. Pomogą Ci pomóc przejść przez początkową fazę bólową.

Ćwiczenia na rwę kulszową

Lub

Ćwiczenia na rwę kulszową

 

Bądź bardzo ostrożny przy wykonywaniu tych czynności, aby nie zaostrzyć stanu i objawów kręgosłupowych.

Przypisy:

Platforma www.physitrack.com

Wzorce kliniczne w terapii manualnej

Wikipedia Rwa Kulszowa

Medonet rwa kulszowa

Blog Spine Medica Rwa Kulszowa

7 faktów o rwie kulszowej, których nie wiesz

Kacper Stankiewicz

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...