Ból głowy - jakie są jego przyczyny i jak skutecznie się jego pozbyć?

Ból głowy - jakie są jego przyczyny i jak skutecznie się jego pozbyć?

Ból głowy - jakie są jego przyczyny i jak skutecznie się jego pozbyć?
25/9/2023

Ból głowy może mieć wiele różnych przyczyn. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn bólu głowy:

Migrena - to rodzaj bólu głowy charakteryzujący się silnym, pulsującym bólem, zwykle po jednej stronie głowy. Migrena może być poprzedzana aurą (np. zaburzenia wzroku) i często towarzyszą jej nudności i wymioty.

Ból głowy napięciowy - jest to najczęstszy rodzaj bólu głowy. Osoby z bólem głowy napięciowym odczuwają uczucie ucisku lub ściskania wokół głowy. Może być wywołany stresem, napięciem mięśniowym lub innymi czynnikami.

Ból głowy spowodowany zmianami w naczyniach krwionośnych - niektóre bóle głowy, takie jak ból naczyniopochodny, są wynikiem rozszerzenia lub skurczu naczyń krwionośnych w mózgu.

Ból głowy spowodowany infekcjami - Infekcje, takie jak zapalenie zatok, przeziębienie, grypa lub zapalenie opon mózgowych, mogą wywołać ból głowy jako objaw.

Ból głowy napięciowy zatokowy - ból głowy może być spowodowany zatkanymi lub zapalonymi zatokami.

Nadużywanie leków przeciwbólowych - regularne i nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen, może prowadzić do bólu głowy odbicia, który występuje, gdy efekt leków przeciwbólowych przeminie.

Ból głowy hormonalny - niektóre kobiety doświadczają bólów głowy związanych z cyklem miesiączkowym lub zmianami hormonalnymi.

Ból głowy spowodowany napięciem mięśni w szyi - napięcie mięśni w okolicy szyi i ramion może przyczyniać się do bólu głowy.

Ból głowy spowodowany urazem - razy głowy, w tym wstrząsy mózgu, mogą wywołać ból głowy.

Ból głowy związanym z problemami z oczami - w niektórych przypadkach problemy z widzeniem, takie jak astygmatyzm, mogą powodować bóle głowy.

To tylko kilka przykładów przyczyn bólu głowy. Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje wiele różnych rodzajów bólów głowy, a każdy może mieć swoje specyficzne przyczyny i objawy.

Ćwiczenia mogą być skutecznym narzędziem do złagodzenia bólu głowy, zwłaszcza jeśli jest on spowodowany napięciem mięśniowym lub stresem.

Oto kilka prostych ćwiczeń, które możesz wypróbować:

1. Czynny ruch wyprostu szyi (3 serii / 10 powtórzeń)

Usiądź na krześle, patrząc prosto przed siebie. Spójrz w górę na sufit, poruszając tylko głową, nie ciałem. Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie rozluźnij się i powtórz.

2. Czynny ruch rotacji szyi (3 serii / 10 powtórzeń / utrzymaj 3 s.)

Usiądź na krześle, patrząc prosto przed siebie. Spójrz przez ramię jak najdalej, poruszając tylko głową, nie ciałem. Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie rozluźnij się i powtórz.

3. Czynny ruch retrakcji szyi w leżeniu na brzuchu (3 serii / 10 powtórzeń)

Połóż się na brzuchu z głową zwisającą poza krawędzią łóżka. Utrzymując głowę w pozycji neutralnej i patrząc bezpośrednio na podłogę pod sobą, pociągnij tył głowy w kierunku sufitu. Głowa nie powinna odchylać się do tyłu. Trzymaj, a następnie kontroluj ruch z powrotem do pozycji wyjściowej. Myśl cały czas o cofnięciu podbródka i o wykonaniu ruchu za pomocą mięśni z tyłu szyi podczas wykonywania tego ruchu.

4. Rozciąganie wyprostu odcinka piersiowego z ręcznikiem (3 Serii / 3 Powtórzeń / czas trwania 1 min)

Zwiń ręcznik i połóż go na podłodze w poprzek pleców. Połóż się na plecach z ręcznikiem umieszczonym pod plecami i w poprzek kręgosłupa. Rozluźnij się w tej pozycji, pozwalając rękom opuścić się na boki, a klatce piersiowe otworzyć się, rozciągając górną część pleców na ręczniku. Pozostań w tej pozycji przez określony czas, a następnie przesuń ręcznik w dół do następnego segmentu kręgosłupa i powtórz.

5. Ustawienie łopatki (3 serii / 10 powtórzeń / utrzymaj 10 s.)

Zacznij w pozycji stojącej. Ćwicz ściąganie łopatek do tyłu i w dół. Wyobraź sobie, że delikatnie cofasz łopatkę w kierunku przeciwległego biodra. Jest to niewielki ruch, upewnij się, że nie przeciążasz zbytnio łopatek podczas wykonywania tej czynności.

Jeśli doświadczasz częstych lub nasilających się bólów głowy, warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia odpowiedniego leczenia oraz skutecznej terapii:

SORNO Milanówek

T: 22 390 31 25 / K: 502427 927

M: milanowek@sorno.pl

Ul. Wspólna 23, 05-822 Milanówek

SORNO Mościska

T: 22 499 45 78

M: mosciska@sorno.pl

Ul. Krucza 14, 05-825 Mościska

SORNO Stare Babice

T: 22 722 90 02 / T: 22 722 92 76

M: babice@sorno.pl

Ul. Rynek 21, 05-082 Stare Babice

Ból głowy - jakie są jego przyczyny i jak skutecznie się jego pozbyć?

Kacper Stankiewicz

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...