Masaż u fizjoterapeuty

Sekret dobrego masażu. To naprawdę działa!

Masaż u fizjoterapeuty
31/8/2022

Czym jest masaż ?

W historii rozwoju społeczeństwa spotykamy zabiegi czy tradycje kulturowe, które rozwinęły się na przestrzeni lat. Tradycje masażu sięgają, 3000 p.n.e mają, swój początek w Chinach i Indiach jako element religii. Z biegiem czasu przenikając do świadomości medycyny ludowej. Pierwsze wskazówki jak wykonywać masaż pojawiają się koło 1800 p.n.e w indyjskiej księdze mądrości Vedas.

Masaż znany był również w pradawnym Egipcie potwierdzają to papirusy datowane na 5000 p.n.e. Właściwy rozwój kultury masażu zaczął się od Grecji. Jedną z przyczyn dynamicznego rozwoju w tamtym okresie były sporty i kultura fizyczna. Wraz z kulturą grecką masaż dotarł również do Rzymu gdzie był wykonywany w słynnych termach Rzymskich. Masaż ten miał charakter higieniczny i relaksacyjny.

 

Szkołę masażu leczniczego stworzył lekarz z Holandii John Mezger. Był on autorem dzieła opisującego system masażu. Zawierający wskazania i ograniczenia. W Polsce znaczny wpływ na rozwój masażu miał Jan Zaorski profesor uniwersytetu warszawskiego. Był założycielem szkoły masażu oraz autorem książki „mieszanie lecznicze”. Szkoleniem służby zdrowia w zakresie masażu leczniczego zajmują się szkoły masażu oraz studia zawodowe.

 

Jakie są rodzaje masażu?

Masaż jako dziedzina posiadająca wieloletnie tradycje w naszej kulturze dzieli się na wiele typów w tym miejscu chciałbym przybliżyć najprostszy podział, jaki możemy wykorzystać.

 

- Masaż klasyczny „masaż leczniczy”,

- Masaż specjalistyczny,

- Masaż segmentarny,

- Masaż łącznotkankowy,

- Masaż okostnowy,

- Masaż izometryczny,

- Masaże w środowisku wodnym,

- Masaż przyrządowy.

 

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się masaże orientalne np. Tajski, Balijski, czy Chiński. Wykorzystują one techniki głaskania i ugniatania. Podobnie jak w metodach klasycznych są również często wzbogacanego techniki silnego ucisku. Zaletami takich masaży jest relaksujący klimat miejsca połączony z ciepłą i spokojną muzykę oraz poprawiające nastrój olejki eteryczne wykorzystywane podczas samej terapii.

 

Jaki masaż jest najlepszy?

 

Osobiście bardzo lubię uczęszczać na masaż relaksacyjny. Jako osoba pracująca w branży medycznej staram się wcielić w role pacjenta. Poczuć jak to jest być relaksowany na stole do masażu. Moim faworytem, jeśli chodzi o masaż jest właśnie masaż „odpoczynkowy”. Daje on poczucie odprężenia. Nie wystawia ciała na zbyt duże doznania bólowe, dodatkowo zwykle do masaży relaksacyjnych dodawane są cudowne olejki eteryczne poprawiające nastrój zmniejszające stres.

 

Dlaczego staram się unikać masażów agresywnych. Na ogół są one bolesne i przez tonie dają się zrelaksować na leżance. Są jednak bardzo skuteczne, jeśli chodzi o rozluźnienie mięśni zwłaszcza po ciężkim dniu pracy czy treningu. Najlepszy rodzaj masażu zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli chcesz odpocząć, wybierz lżejsze relaksujące masaże z olejkami eterycznymi i delikatnym uciskiem. Jeśli jednak chcesz rozwiązać swój problem z mocno spiętymi mięśniami, przygotuj się na chwile ciężkiej pracy z wyraźnym uciskiem.

 

Jak zachować się podczas masażu?

 

Przygotuj się na chwile relaksu dla siebie, najlepiej jest przyjmować polecenia specjalisty dotyczące ułożenia ciała. Dobrą praktyką jest podłożenie wałka pod nogi na wysokości stawu skokowego oraz rozłożenie rąk na szerokość swoich barków wzdłuż tułowia. Zwykle zanim rozpocznie się zabiegi mamy chwile, aby zdjąć z siebie ubranie, wziąć szybki prysznic przed wejściem na leżankę lub wyjściem z domu.

 

Czy po masażu trzeba odpocząć?

 

Tak, jak najbardziej! Podczas masażu ciało jest ułożone w jednej/dwóch pozycjach na leżance, dlatego warto jest chwile odpocząć i dać swojemu ciału dopasować się do nowej sytuacji. Usiądź spokojnie po zabiegu i poczekaj około 1 do 2 minut, później warto usiąść, napić się przygotowanej herbaty lub wody.

 

Czy po masażu można się źle czuć?

 

Zdecydowanie nie, masaż sam w sobie z definicji nie powinien pogarszać stanu pacjenta. Ważne jest, żeby dopasować się do siły nacisku, nie powinna ona przekraczać Twojego komfortowego progu bólu. Nacisk powinien być wyraźny, ale nie przykry dla osoby masowanej. W innym przypadku można być zmęczonym i wyraźnie źle się czuć po samym masażu.

 

Dlaczego masaż boli?

 

Masaż jest formą ucisku wpływającego na naszej ciało. Nasz organizm wyposażony jest w dużo „czujników”, receptorów czuciowych dających informację zwrotną dla mózgu, co dzieje się z naszym ciałem. Podczas masażu terapeuta dotyka miejsc, które mogę mieć inną konsystencję, są potocznie mówiąc spięte. Spięte miejsca mogą być tak zwanymi punktami spustowymi. Są to zaciśnięte pęczki mięśniowe, do których nie dopływa krew tworząc zgrubienia. Nacisk ma na celu ich rozluźnienie.

 

Nowoczesny masaż?

 

W naszej klinice wprowadziliśmy połączenie masażu leczniczego z elementami medycyny estetycznej i uzdrowiskowej. Korzystamy ze specjalnego, przyjemnie rozgrzewającego urządzenia Winback. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w przyjemy i precyzyjny sposób dotrzeć na odpowiednią głębokość ciała i skutecznie zrelaksować spięte mięśnie.

Zobacz, jak działa wygląda to na filmie:

 

Wskazania:

- Choroby obwodowego układu krążenia,

- Choroby układu oddechowego,

- Choroby układu nerwowego,

- Choroby reumatyczne,

- Choroby narządu ruchu,

- Choroby narządu ruchu,

- Choroby zawodowe.

 

Przeciwskazania do masażu:

- Stany zapalne i alergiczne skóry,

- Zapalenie węzłów chłonnych,

- Ostre ropne stanu zapalne,

- Zakrzepy,

- Zapalenia żył,

- Zaawansowane miażdżyca,

- Hemofilia,

- Ogniska przerzutów nowotworowych,

- Stwardnienie rozsiane,

- Gorączka.

Przypisy:

Wikipedia masaż 

Wikipedia Masaż leczniczy

Sekret dobrego masażu. To naprawdę działa!

Kacper Stankiewicz

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...