Fala uderzeniowa sprzęt fizjoterapeutyczny

Fala uderzeniowa - szybki sposób na skuteczną terapię

Fala uderzeniowa sprzęt fizjoterapeutyczny
25/8/2022

Fala uderzeniowa szybki sposób na skuteczną terapię

 

Czy fala uderzeniowa jest skuteczna?

 

Fala uderzeniowa jest skutecznym i precyzyjnym urządzeniem radzącym sobie z problemami ścięgien i mięśni. Badania dotyczące skuteczności mają najwyższą wydajność w terapiach trwających od 4 do 6 tygodni. Rehabilitacja problemów ścięgien i mięśni powinna być połączona również z treningiem siłowym. Wiele badań potwierdza skuteczność fali uderzeniowej w sporcie zawodowym, ale również w chorobach codziennych.

 

Badania dowodzą największą skuteczność w przypadku 6. tygodniowych zabiegów. Plan terapii skupia się na odstępach 4-5 dni pomiędzy zabiegami. Poniżej przygotowałem listę chorób mięśni i ścięgien, w których zabieg falą uderzeniową ma wysoką skuteczność.

 

 

8 najbardziej skutecznych przypadków dla fali uderzeniowej

 

- Choroba mięśni prostowników przedramienia „łokieć tenisisty”,

- Ostroga piętowa - zespół bólowy rozcięgna podeszwowego,

- Choroba ścięgien i mięśni „tendinopatia” stożka rotatorów,

- Zapalenie kaletki krętarza większego,

- Choroba ścięgien i mięśni przyczepu grupy kulszowo-goleniowej,

- Choroba ścięgien okolicy rzepki,

- Choroba zapalna „ścięgna Achillesa”,

- Inne choroby ścięgnisto mięśniowe.

 

 

Jak wygląda zabieg fali uderzeniowej?

 

Skuteczny zabieg fali uderzeniowej powinien być poparty wnikliwym wywiadem. Pierwsze spotkanie opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym, w którym fizjoterapeuta stwierdza przyczynę problemu. Dobrze przygotowany plan leczenia oprócz samego zabiegu opiera się również na osobiście dobranym planie terapii. Dokładne ćwiczenia oraz praca domowa pomaga skutecznie i raz na zawsze rozwiązać Twój ból.

 

Sam zabieg po wywiadzie medycznym wykorzystuje żel USG i przypomina poszukiwanie najbardziej bolesnych punktów bolesnej okolicy. Na każdy punkt zabiegu fali uderzeniowej przypada od 200 do 500 uderzeń o różnej częstotliwości i sile. Głównym zadaniem zabiegu jest przekrwienie bolesnej okolicy i obniżenie czucia bólu. Zabieg piezoelektrycznej lub radialnej fali uderzeniowej warto, jest powtarzać w odstępie od 4 do 5 dni od ostatniego zabiegu.

 

Ile kosztuje zabieg fali uderzeniowej?

 

Fala uderzeniowa w naszej klinice kosztuje od 40 do 120 zł za zabieg. Skąd taka rozbieżność i dlaczego to tyle kosztuje? Dla nas najważniejsza jest skuteczność tego zabiegu a jest ona wyższa, gdy zabieg jest połączony z osobiście dobraną terapią. Jednorazowy zabieg klasyczną radialną falą uderzeniową może kosztować 100 zł natomiast zabieg piezoelektryczną falą uderzeniową 120 zł.

 

Ile czasu trwa zabieg falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa może trwać nawet do 20minut. Jest to w dużej mierze zależne od ilości uderzeń, jaka jest aplikowana podczas zabiegu. W klasycznie wykonywanym zabiegu wykonuje około 2000 uderzeń na daną okolicę. Jeśli jednak obszar zabiegu jest duży zwiększam ilość uderzeń o 200 -500 dla danego obszaru. Czas nie jest najważniejszym elementem, głównie skupiam się na Twoich doznaniach bólowych analizując, które miejsce jest najważniejsze.

 

Po jakim czasie działa fala uderzeniowa?

 

W zależności od stanu, w jakim jesteś, zabieg może pomóc już po pierwszym spotkaniu lub dopiero po 4 a czasem nawet 6. Kluczowym elementem działania fali jest diagnoza postawiona zanim zaczniemy wykonywać zabieg. Jak wcześniej wspomniałem jego skuteczność jest największa jedynie w chorobach mięśni i ścięgien. Dlatego dobrze dobrane miejsce jest kluczowe w skutecznym działaniu fali uderzeniowej.

 

Czy zabieg fali uderzeniowej jest bolesny?

 

Zabieg fali uderzeniowej można uznać za nieprzyjemny. Fizjoterapeuta ma wpływ na bolesność terapii dzięki ustawieniu częstotliwości i siły uderzeń. Zawsze pracując z falą uderzeniową nie chcemy przekraczać waszej skali bólu. Jest ona waszym osobistym odczuciem bólu i przekraczanie komfortowego progu nie przyspiesza gojenia. Jednak samo odczucie nie należy do najprzyjemniejszych, jednak gwarantuje wysoką skuteczność terapii.

 

Fala uderzeniowa - szybki sposób na skuteczną terapię

Kacper Stankiewicz

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...