Czym jest łokieć golfisty i jak go skutecznie rehabilitować?

Czym jest łokieć golfisty i jak go skutecznie rehabilitować?

Czym jest łokieć golfisty i jak go skutecznie rehabilitować?
17/3/2023

Jako fizjoterapeuta często spotykam się z  pacjentami, którzy skarżą się na ból łokcia. Dwa najczęstsze rodzaje bólu łokcia to łokieć golfisty i łokieć tenisisty. Pojęcia te są często ze sobą mylone, a są one różne i wymagają innego podejścia do leczenia. W tym artykule wyjaśnię różnicę między łokciem golfisty a łokciem tenisisty, ich przyczyny, objawy, leczenie oraz ryzyko pozostawienia ich bez leczenia.

Łokieć golfisty i łokieć tenisisty to obie formy zapalenia lub podrażnienia ścięgien, które przyczepiają mięśnie do kości. Łokieć golfisty, znany również jako zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego, jest stanem, który powoduje ból po wewnętrznej stronie łokcia, gdzie ścięgna mięśni przedramienia przyczepiają się do kostnego guzka po wewnętrznej stronie łokcia. Łokieć tenisisty, znany również jako zapalenie nadkłykcia bocznego, jest stanem powodującym ból po zewnętrznej stronie łokcia, gdzie ścięgna mięśni przedramienia przyczepiają się do kostnego guzka po zewnętrznej stronie łokcia.

Łokieć golfisty i tenisisty. Jaka różnica?
Przyczyny urazu "lokcia golfisty".

Przyczyny łokcia golfisty – jak powstaje ten rodzaj urazu?

Łokieć golfisty jest rodzajem zapalenia ścięgien, które dotyka ścięgna po wewnętrznej stronie łokcia. Jest ono spowodowane powtarzającym się chwytaniem, zginaniem lub skręcaniem nadgarstka, co powoduje obciążenie ścięgien, które przyczepiają się do nadkłykcia przyśrodkowego. Łokieć golfisty może być również spowodowany nagłym urazem, takim jak silne pociągnięcie lub skręcenie przedramienia.

Czynności takie jak golf, baseball, podnoszenie ciężarów i stolarstwo mogą prowadzić do łokcia golfisty. Ludzie, którzy spędzają długie godziny pisząc na klawiaturze lub używając myszki komputerowej mogą również rozwinąć łokieć golfisty. Inne czynniki ryzyka obejmują wiek, płeć i warunki medyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub cukrzyca.

Różnica pomiędzy łokciem golfisty a łokciem tenisisty

Główną różnicą pomiędzy łokciem golfisty a łokciem tenisisty jest lokalizacja bólu. Łokieć golfisty powoduje ból po wewnętrznej stronie łokcia, podczas gdy łokieć tenisisty powoduje ból po zewnętrznej stronie łokcia. Przyczyny tych dwóch schorzeń są również różne. Łokieć golfisty jest spowodowany powtarzającymi się lub siłowymi czynnościami, które obciążają ścięgna po wewnętrznej stronie łokcia, natomiast łokieć tenisisty spowodowany jest nadmiernym obciążeniem ścięgien po zewnętrznej stronie łokcia.

Objawy urazu "łokcia golfisty".
Objawy urazu "łokcia golfisty".

Objawy łokcia golfisty

Objawy łokcia golfisty obejmują ból po wewnętrznej stronie łokcia, sztywność w łokciu, osłabienie w nadgarstku i przedramieniu oraz drętwienie lub mrowienie w palcach. Ból może się nasilać podczas chwytania lub ściskania przedmiotów i zginania nadgarstka. Jeśli nie jest leczony, łokieć golfisty może prowadzić do przewlekłego bólu i niepełnosprawności.

Leczenie łokcia golfisty - ćwiczenia i maści

Leczenie łokcia golfisty obejmuje m.in odpoczynek i maksymalne ograniczenie jego nadwyrężania, chłodzenie bolącego miejsca lodem, uniesienie ramienia w górę, czego efektem jest zmniejszenie bólu i stanu zapalnego. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs) również mogą pomóc złagodzić wystąpienie objawów łokcia golfisty. Ćwiczenia fizykoterapeutyczne, takie jak rozciąganie zginaczy i prostowników nadgarstka oraz dedykowane ćwiczenia wzmacniające, mogą pomóc w poprawie elastyczności i siły w dotkniętym bólem ramieniu. Maści lub kremy zawierające mentol, kamforę lub kapsaicynę mogą również zapewnić tymczasową ulgę w bólu. W ciężkich przypadkach mogą być zalecane zastrzyki z kortykosteroidów.

Czy łokieć tenisisty może ustąpić sam?

W łagodnych przypadkach łokieć tenisisty może ustąpić sam, dzięki odpoczynkowi i samodzielnej opiece, takiej jak lód, ucisk i uniesienie. Jednak w większości przypadków, leczenie jest konieczne, aby złagodzić ból i przyspieszyć proces rehabilitacji. Ćwiczenia fizykoterapeutyczne, takie jak rozciąganie nadgarstka i dedykowane ćwiczenia wzmacniające, mogą pomóc poprawić elastyczność i siłę w dotkniętym bólem ramieniu. W ciężkich przypadkach mogą być zalecane zastrzyki z kortykosteroidów.

Ryzyko pozostawienia łokcia golfisty bez rehabilitacji. Czego nie robić przy łokciu golfisty?

Pozostawienie łokcia golfisty bez leczenia może prowadzić do przewlekłego bólu i niepełnosprawności. Ważne jest, aby unikać działań, które pogarszają ból i szukać pomocy medycznej, jeśli ból utrzymuje się lub pogarsza. Dalsze wykonywanie czynności, które spowodowały uraz, może prowadzić do dalszych uszkodzeń i opóźnić proces leczenia. Ważne jest również, aby unikać stosowania ciepła do dotkniętego obszaru, ponieważ ciepło może zwiększyć stan zapalny i ból.

Ryzyko pozostawienia "łokcia golfisty" bez rehabilitacji.
Ryzyko pozostawienia "łokcia golfisty" bez rehabilitacji.

Profesjonalna fizjoterapia w rehabilitacji łokcia - znaczenie poszukiwania pomocy medycznej

Profesjonalna fizjoterapia może odegrać kluczową rolę w rehabilitacji łokcia golfisty i łokcia tenisisty. Fizjoterapeuta może ocenić ciężkość urazu i zaprojektować spersonalizowany plan leczenia np. poprzez ćwiczenia fizjoterapeutyczne, takie jak rozciąganie zginaczy i prostowników nadgarstka, aby złagodzić ból, poprawić elastyczność, siłę i w konsekwencji przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Zapraszamy na konsultacje lekarskie i rehabilitację łokcia golfisty u doświadczonych fizjoterapeutów w Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnym SORNO w Milanówku.

T: 22 390 31 25 / K: 502 427 927

M: milanowek@sorno.pl

Ul. Wspólna 23, 05-822 Milanówek

Czym jest łokieć golfisty i jak go skutecznie rehabilitować?

Kacper Stankiewicz

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...