Co to jest łokieć tenisisty, kto na niego choruje i jak go wyleczyć?

Co to jest łokieć tenisisty, kto na niego choruje i jak go wyleczyć?

Co to jest łokieć tenisisty, kto na niego choruje i jak go wyleczyć?
3/3/2023

Łokieć tenisisty, zwany również zapaleniem nadkłykcia bocznego, jest powszechnie spotykanym rodzajem stanu zapalnego ścięgien w łokciu i w przedramieniu. Znane jest z tego, że powoduje ból i osłabienie w przedramieniu i stawie łokciowym. Ludzie w każdym wieku bez względu na płeć mogą cierpieć na łokieć tenisisty, ale jest to bardziej powszechne wśród sportowców oraz u osób aktywnie uprawiających sporty, gdzie występuje duża ilość powtarzających się ruchów ramion.

Łokieć tenisisty. Co to jest i jak leczyć?

Łokieć tenisisty jest stanem spowodowanym przez nadmierne używanie i mikro urazy mięśni łokcia i przedramienia. Jest to rodzaj zapalenia ścięgien, które obejmuje obszar w zewnętrznej części łokcia. Stan ten zwykle pojawia się w wyniku nadużywania ramienia lub angażowania się w powtarzalne ruchy, które wymagają użycia mięśni przedramienia.

Najczęstszym objawem łokcia tenisisty jest ból w przedramieniu, któremu może towarzyszyć osłabienie i obrzęk. Ból jest zwykle odczuwany po zewnętrznej stronie łokcia i może rozprzestrzeniać się w dół do nadgarstka i palców. Ból jest zazwyczaj gorszy podczas zginania ramienia lub używania dłoni do chwytania lub podnoszenia przedmiotów.

Łokieć tenisisty może również powodować zmniejszenie zakresu ruchu w łokciu i przedramieniu. Osoby cierpiące na łokieć tenisisty mogą mieć trudności z chwytaniem przedmiotów lub ich podnoszeniem, a także mogą stwierdzić, że nie są w stanie obrócić ramienia w takim zakresie, w jakim robili to wcześniej.

Symptomy łokcia tenisisty

Najczęstszym objawem łokcia tenisisty jest ostry ból po zewnętrznej stronie łokcia. Ten ból może być obecny, gdy ramię jest zgięte, gdy ręka jest używana do chwytania czegoś, lub gdy ramię jest poruszane w określony sposób. Inne objawy mogą obejmować:

·       słabość w przedramieniu i łokciu,

·      obrzęk przedramienia i łokcia,

·       zmniejszony zakres ruchu w przedramieniu i łokciu,

·       odgłos pękania lub chrupania przy poruszaniu ramieniem,

·       uczucie sztywności w przedramieniu i łokciu.

Ważne jest, aby zauważyć, że objawy łokcia tenisisty mogą się różnić w zależności od osoby. Niektórzy ludzie mogą doświadczać jedynie łagodnego dyskomfortu, podczas gdy inni mogą odczuwać bardzo duży bólu.

Przyczyny łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty jest zwykle spowodowany przez powtarzające się ruchy, które angażują przedramię i łokieć. Obejmuje to czynności takie jak gra w tenisa, podnoszenie ciężarów, nawet pisanie na maszynie. Jeśli dana osoba nie podejmuje odpowiednich środków ostrożności, aby chronić swoje ramię przed urazami, jest bardziej prawdopodobne, że rozwinie się u niej łokieć tenisisty. Inne przyczyny łokcia tenisisty mogą obejmować nagłe ruchy lub uderzenia, takie jak upadek lub uderzenie w łokieć.

Diagnoza i leczenie łokcia tenisisty

Diagnoza łokcia tenisisty jest zwykle stawiana na podstawie dokładnego badania fizycznego. Podczas badania lekarz może sprawdzić zakres ruchu w łokciu i przedramieniu. Lekarz może również zlecić badania obrazowe, takie jak zdjęcie rentgenowskie lub rezonans magnetyczny, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny bólu.

Leczenie łokcia tenisisty zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W większości przypadków, odpoczynek i modyfikacja aktywności są pierwszą linią leczenia. Lekarz może również zalecić leki przeciwbólowe lub fizykoterapię, aby pomóc zmniejszyć ból i poprawić funkcję.

W cięższych przypadkach łokcia tenisisty, lekarz może zalecić zastrzyki kortykosteroidowe lub nawet operację w celu naprawy uszkodzonej tkanki. Jednak te zabiegi powinny być rozważane tylko w ostateczności, ponieważ ryzyko operacji i zastrzyków może przewyższać korzyści.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

Ćwiczenia są ważną częścią leczenia łokcia tenisisty. Celem tych ćwiczeń jest rozciąganie i wzmacnianie mięśni przedramienia, a także poprawa ich elastyczności.

Jednym z najczęstszych ćwiczeń na łokieć tenisisty jest ćwiczenie zgięcia i wyprostu nadgarstka. Aby wykonać to ćwiczenie, osoba powinna usiąść na krześle z ramieniem na stole i dłonią skierowaną w dół. Następnie należy powoli zginać i rozszerzać rękę w nadgarstku, utrzymując każdą pozycję przez pięć sekund. Ćwiczenie to należy wykonać 10 razy, pamiętając o naprzemiennym zginaniu i wyciąganiu nadgarstka.

Inne ćwiczenia, które mogą być pomocne to:

·       Kręgi nadgarstka: wykonuj okręgi nadgarstkiem 10razy w każdym kierunku.

·       pronacja i supinacja przedramienia: Obróć ramię tak, aby dłoń była skierowana w górę i w dół, 10 razy w każdym kierunku.

·       Zgięcie i wyprost łokcia: Zginaj i prostuj łokieć10 razy.

·       Kręgi ramion: Wykonuj koła barkiem 10 razy w każdym kierunku.

Te ćwiczenia powinny być wykonywane 2-3 razy dziennie i powinny być wykonywane powoli i z kontrolą.

Terapia falą uderzeniową na łokieć tenisisty

Terapia falą uderzeniową to kolejna opcja leczenia łokcia tenisisty. Terapia falą uderzeniową jest nieinwazyjną techniką, która wykorzystuje fale dźwiękowe do stymulowania gojenia się uszkodzonych tkanek. Jest ona stosowana w celu zmniejszenia bólu i poprawy funkcji w warunkach takich jak zapalenie ścięgna, zapalenie kaletki maziowej i łokieć tenisisty.

Podczas zabiegu urządzenie jest umieszczane na obszarze łokcia, który powoduje ból. Następnie urządzenie emituje fale dźwiękowe, które wnikają głęboko w tkanki, wywołując reakcję, która stymuluje proces gojenia.

Terapia falą uderzeniową jest skuteczną metodą leczenia łokcia tenisisty. Badania wykazały, że może ona zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie łokcia i ramienia u osób z tym schorzeniem.

Krioterapia dla łokcia tenisisty

Krioterapia to kolejną opcja leczenia łokcia tenisisty. Jest to nieinwazyjna procedura, która polega na wystawieniu dotkniętego obszaru na działanie ekstremalnie niskich temperatur. To może pomóc zmniejszyć ból, stan zapalny i skurcze mięśni.

Podczas procedury, urządzenie jest używane do stosowania zimnego powietrza bezpośrednio do obszaru łokcia, który jest przyczyną bólu. Zimne powietrze może pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból, a także może pomóc mięśniom się zrelaksować.

Terapia manualna dla łokcia tenisisty

Terapia manualna jest kolejną alternatywą w skutecznym leczeniu łokcia tenisisty. Jest to rodzaj terapii fizycznej, która polega na stosowaniu nacisku na dotknięty obszar w celu zmniejszenia bólu.

Podczas zabiegu fizykoterapeuta używa swoich rąk, aby zastosować nacisk na dotknięty obszar. To może pomóc zmniejszyć ból, zwiększyć zakres ruchu i poprawić funkcję.

Fizjoterapia w procesie leczenia łokcia tenisisty

Fizjoterapia jest kolejną opcją leczenia łokcia tenisisty. Jest to rodzaj terapii, która polega na stosowaniu ćwiczeń i innych zabiegów w celu poprawy stanu zdrowia.

Podczas zabiegu, fizjoterapeuta stworzy indywidualny plan oparty na indywidualnych potrzebach. Plan ten może obejmować ćwiczenia w celu rozciągnięcia i wzmocnienia mięśni w łokciu, a także inne zabiegi, takie jak ultradźwięki, lód i stymulacja elektryczna.

Ćwiczenia, terapia falą uderzeniową, krioterapia, terapia manualna i fizjoterapia mogą być stosowane wleczeniu łokcia tenisisty. Zabiegi te pomagają zmniejszyć ból, poprawić elastyczność i wzmocnić mięśnie w łokciu i przedramieniu.

Jeśli podejrzewasz lub odczuwasz symptomy, które mogą wskazywać na objawy kontuzji potocznie zwanej łokciem tenisisty, ważne jest, aby porozmawiać o tym z lekarzem lub fizjoterapeutą. Mogą oni pomóc w ustaleniu najlepszego sposobu leczenia dla Twoich indywidualnych potrzeb.

Zapraszamy na konsultacje lekarskie i rehabilitację łokcia tenisisty u doświadczonych fizjoterapeutów w Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnym SORNO w Milanówku.

T: 22 390 31 25 / K: 502 427 927

M: milanowek@sorno.pl

Ul. Wspólna 23, 05-822 Milanówek

Co to jest łokieć tenisisty, kto na niego choruje i jak go wyleczyć?

Kacper Stankiewicz

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...