Jak rozpoznać skoliozę

Skolioza – trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, zbadaj swoje dziecko.

Jak rozpoznać skoliozę
30/1/2023

Skolioza jest powszechnym schorzeniem o którym każdy na pewno słyszał, ale rzadko kto wie jakie naprawdę niesie za sobą zagrożenia i jakim jest typem skrzywienia kręgosłupa. W dzisiejszym artykule postaram się w prosty sposób opisać Państwu jakim problemem ortopedycznym jest skolioza oraz czy można samemu spróbować zbadać, czy twoje dziecko nie jest na nią narażone.

Często nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa, a jednak skolioza jest trójpłaszczyznową deformacją (kręgosłup poza skrzywieniem bocznym w swojej osi pionowej, również skręca się wraz z wyrostkami kolczystymi co finalnie prowadzi również do skrzywienia i zmiany pozycji żeber, które to przyczepiają się do kręgosłupa, uciskając również klatkę piersiową). Z reguły w obrębie kręgosłupa tworzy się więcej przeciwstronnie skierowanych łuków, kompensujących się nawzajem, których celem jest utrzymanie równowagi ciała [1]

             

Jak rodzic może zbadać własne dziecko?

Nadal do tej pory najlepszym i najprostszym badaniem na wczesne rozpoznanie skoliozy jest tzw. Test Adamsa. Każdy może wykonać go w domu i w miarę przystępny sposób przeanalizować wynik czy warto chociażby iść do fizjoterapeuty, bądź lekarza, aby ten dokładnie przeprowadził diagnostykę twojego dziecka, czy też nie ma takiej potrzeby.

Jak wykonać test ?

Test polega na tym, żeby pacjent stanął ze stopami na jednej wysokości oraz jednakowej szerokości. Następnie pacjent na wyprostowanych kończynach dolnych wykonuje skłon do przodu, starając się prowadzić ręce do stóp.

skolioza wada postawy
Zdjęcie nr 1 / Źródło: własne

Jak analizować ?

Po wykonanym teście patrzymy na występowanie krzywizn, jeżeli występują takie jak na zdjęciu nr 2 i widzimy asymetrię, warto zgłosić się do specjalisty

Jak analizować ?

Po wykonanym teście patrzymy na występowanie krzywizn, jeżeli występują takie jak na zdjęciu nr 2 i widzimy asymetrię, warto zgłosić się do specjalisty na dalszą diagnostykę. Jeżeli jednak widzimy plecy takie jak na zdjęciu nr 1. jest małe prawdopodobieństwo wystąpienia dużego skrzywienia.

skolioza wady postawy
Zdjęcie nr 2 / Źródło: własne

Kiedy warto sprawdzić swoje dziecko?

Dziecko tak naprawdę tym testem, można sprawdzić praktycznie zawsze. Jednakże największy sens takiego badania występuje u dzieci w okresie około głównego skoku wzrostu 9-13 lat ze względu na to, że w tym przypadku mamy jeszcze duże możliwości pracy z pacjentem z racji tego, że dojrzałość kostna nie jest jeszcze zakończona [2].

Chcesz wiedzieć więcej, zbadać swoje dziecko lub umówić się na zajęcia?

Skontaktuj się z nami – SORNO Kids.

 

Bibliografia:

- Christa Lehnert-Schroth, Trójpłaszczyznowa terapia skolioz, wyd. Edra, str.9

- Uznia AL, Hernandez AK, Lee LU. Am Fam Physician. 2020 Jan 1;101(1):19-23.


[1] Christa Lehnert-Schroth, Trójpłaszczyznowa terapia skolioz, wyd. Edra, str.9

[2] Uznia AL, Hernandez AK, Lee LU. AmFam Physician. 2020 Jan 1;101(1):19-23.

Skolioza – trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, zbadaj swoje dziecko.

Kamil Kajak

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...