Uśmiechnięte niemowlę

Przyjazna pielęgnacja – czego możesz się dowiedzieć od fizjoterapeuty?

Uśmiechnięte niemowlę
26/10/2022

PRZYJAZNA PIELĘGNACJA – CZEGO MOŻESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ OD FIZJOTERAPEUTY?  

                                                                                                           

Pierwsze miesiące życia to trudny okres dla noworodka. Zacznijmy od tego, że przychodząc na świat dziecko nie ma lekko. Ciasny i ciepły brzuszek mamy zastąpiony został całkowicie innym środowiskiem do którego musi się przystosować. Przyjazna pielęgnacja może nam w tym pomóc!

 

Czy jest potrzebna dla każdego niemowlaka?

Oczywiście, że nie! Znajomość przyjaznej pielęgnacji nie jest również obowiązkiem każdego rodzica. Zdrowemu dziecku pomoże jedynie (albo aż) podczas adaptacji do nowych warunków życia poza organizmem mamy. Natomiast, aby świadomie towarzyszyć w naturalnym rozwoju ruchowym naszego maluszka warto wprowadzić zasady przyjaznej pielęgnacji do codziennej aktywności.

Maluszek odczuwa siłę grawitacji i powoli uczy się pracować przeciwko niej. Wszystko dookoła jest nowe i ciekawe. Doskonale wiemy, że wraz z narodzinami dziecko jest całkowicie zależne od nas. Wiemy również, że to my możemy sprawić aby poznawanie nowego świata było dla naszego maluszka wspaniałą przygodą.

„Kiedyś tego nie było!”

Kiedyś” nasi rodzice i dziadkowie nie znali pojęcia „przyjazna pielęgnacja niemowlęcia”, tak samo jak „kiedyś” nie rehabilitowano tak wielu dzieci (oczywiście rehabilitowano poważne przypadki jak np.: mózgowe porażenie dziecięce). Obecnie mamy większą świadomość oraz wiedzę w zakresie tego, co korzystnie wpływa na rozwój maluszka! Więc dlaczego by nie spróbować?

Czym jest przyjazna pielęgnacja?

Przyjazna pielęgnacja to nic innego jak odpowiednie podnoszenie, noszenie, odkładanie, ubieranie, rozbieranie i przewijanie, które nie zaburza naturalnego rozwoju niemowlęcia. Jest to w pewnym sensie rodzaj komunikacji z maleństwem, za pomocą którego przekazujemy, że świat w którym się znalazł jest miły, przyjemny i bezpieczny.

Oprócz tego przyjazna pielęgnacja wspiera kontrolę głowy, pracuje nad skupieniem wzroku oraz osiągnięciem symetrii ciała niemowlaka.

Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji maluszka?

·      Z łóżeczka, fotelika, przewijaka itp. podnosimy dziecko spokojnie, łagodnie i bez pośpiechu.

·      W trakcie podnoszenie/odkładania staramy się aby dziecko było bokiem do świata, po to aby maluch mógł doświadczyć obciążania raz jednej, a raz drugiej strony swojego ciała.

·      Dbamy o wykonywanie czynności naprzemiennie – raz lewą, a raz prawą ręką, przez lewy i przez prawy bok.

·      Do maluszka podchodzimy także raz od lewej, a raz od prawej strony.

·      Podczas noszenia dbamy o to aby rączki i nóżki maluszka miały możliwość zbliżenia się w linii środkowej ciała, ponieważ dopiero z biegiem czasu maluch przekonuje się, że takowe posiada i wtedy mają szansę „wpisać się” w mapę całego ciała.

·      Ważną rolę w przyjaznej pielęgnacji pełni tak, że odpowiednie podłoże, które nie może być miękkie.

·      Podczas codziennych aktywności pamiętajmy aby układać dziecko na pleckach, na boczkach oraz na brzuszku.

Oczywiście naprzemienność to słowo klucz! Dlatego każdą z wyżej wymienianych czynności wykonujemy naprzemiennie.

W naszym ośrodku SORNO Kids fizjoterapeuci pediatryczni prowadzą zajęcia z odpowiedniej pielęgnacji noworodka już od pierwszych dni życia dziecka! Więcej informacja znajdziesz TUTAJ

 

Bibliografia:

1.      Borkowska M.: Uwarunkowania rozwoju ruchowego i jego zaburzenia w mózgowym porażeniu dziecięcym. Warszawa, 2001, Wydawnictwo Zaułek

2.      Borkowska M., Szwiling Z.: Metoda NDT – Bobach. Poradnik dla rodziców. Warszawa, 2011,Wydawnictwo Lekarskie PZWL

3.      Zawitkowski P.: Co nieco o rozwoju dziecka. Warszawa, 2007, Wydawnictwo Zawitkowski i Spółka Sp. J.

4.      Matyja M., Domagalska M.: Podstawy usprawniania neurorozwojowego według Berty i Karela Bobathów. Katowice, 2009, AWF

Przyjazna pielęgnacja –  czego możesz się dowiedzieć od fizjoterapeuty?

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...