Jak rehabilitować ból pięty i ostrogi piętowej za pomocą fali uderzeniowej?

Jak skutecznie pozbyć się bólu pięty i ostrogi piętowej?

Jak rehabilitować ból pięty i ostrogi piętowej za pomocą fali uderzeniowej?
9/1/2023

Ból pięty może być poważnym problemem dla osób go odczuwających, szczególnie podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych i zawodowych. Może on negatywnie oddziaływać na jakość życia, utrudniając chodzenie i inne formy aktywności fizycznej. Na szczęście istnieje terapia, która może pomóc zmniejszyć dyskomfort związany z bólem pięty – to rehabilitacja falą uderzeniową.

 

Jakie są przyczyny pojawienia się bólu pięty?

Ból pięty to sytuacja, w której  ta część ciała ulega podrażnieniu, często pojawia się również jej stan zapalny. Może on być spowodowany przez wiele różnych czynników, w tym zapalenie powięzi, zapalenie ścięgna Achillesa lub ostrogi piętowe. Jest to zazwyczaj ostry, kłujący ból, który można odczuć w dolnej części stopy, czasem również wokół pięty. Poziom bólu może być różnie odczuwalny i być spowodowany m.in. stojącym trybem pracy, nadwagą i otyłością, płaskostopiem lub nieodpowiednio dobranym obuwiem. Taki stan może być również oznaką bardziej poważnych problemów zdrowotnych i powinien być skonsultowany z lekarzem, jeśli dłużej się utrzymuje lub pogarsza.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu pięty, a jedne z najczęstszych obejmują zapalenie powięzi, zapalenie ścięgna Achillesa, ostrogi piętowe i urazy spowodowane wyczynowym uprawianiem sportu. Zapalenie rozcięgna powierzchniowego jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pięty, który jest wywołany zapaleniem powięzi - pasmo tkanki, która łączy kość piętową z palcami. Zapalenie ścięgna Achillesa jest kolejną częstą przyczyną bólu pięty. Ostrogi piętowe to małe złogi wapnia, które mogą tworzyć się na kości piętowej i mogą powodować ból, gdy ocierają się o otaczającą tkankę. Kolejną przyczyną opisywanego bólu, mogą być urazy związane z uprawianiem sportów wyczynowych.

Diagnoza bólu pięty

W celu dokładnego zdiagnozowania przyczyny bólu pięty, lekarz zazwyczaj przeprowadza wywiad medyczny oraz badania fizyczne. Może również zlecić badania obrazowe, takie jak rentgen lub rezonans magnetyczny, aby lepiej przyjrzeć się diagnozowanemu obszarowi. Mogą być również zlecone badania krwi w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz czynników, które mogą mieć wpływ na źródło występowania bólu pięty. Gdy przyczyna bólu zostanie określona, wtedy lekarz może zalecić najlepszy sposób leczenia.

 

Tradycyjne metody leczenia bólu pięty

Lekki ból pięty może być leczony przy użyciu tradycyjnych metod, takich jak odpoczynek, chłodzenie bolących miejsc lodem i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Lekarz może również zalecić fizykoterapię lub zastosowanie podnośnika pięty w celu zmniejszenia nacisku na tą część ciała. W cięższych przypadkach, lekarz może przepisać zastrzyki sterydowe lub zalecić operację w celu skorygowania podstawowej przyczyny bólu pięty.

 

Rehabilitacja falą uderzeniową

Rehabilitacja falą uderzeniową jest stosunkowo nowym sposobem leczenia bólu pięty i innych urazów tkanek miękkich i oferuje wiele korzyści dla osób cierpiących na tą dolegliwość. Jest to nieinwazyjna procedura, która wykorzystuje fale dźwiękowe do stymulowania naturalnego procesu leczenia organizmu. Podczas zabiegu, fale uderzeniowe kierowane są na wybrany obszar, co stymuluje m.in. produkcję nowych naczyń krwionośnych i kolagenu. Pomaga to zmniejszyć stan zapalny i ból, jednocześnie wspierając proces gojenia. Dodatkowo, terapia falą uderzeniową jest stosunkowo szybka i może być wykonywana w gabinecie lekarskim, co czyni ją wygodną i opłacalną opcją leczenia.

Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne SORNO może również zaproponować terapię za pomocą piezoelektrycznej fali uderzeniowej, która charakteryzuje się skupioną wiązką energii. Technologia "PiezzoWave", pozwala na precyzyjne skierowanie skupionej fali uderzeniowej na wybrany fragment ciała przeznaczony do rehabilitacji, co przyspiesza proces leczenia.

Terapię za pomocą fali uderzeniowej można również zastosować w innych przypadkach m.in:

• zwapnienia w okolicach ścięgien,

• wzmożone napięcie mięśniowe,

• bóle stawów łokciowych (łokieć tenisisty),

• zmiany zwyrodnieniowe w okolicach nadgarstka,

• bóle kręgosłupa szyjnego i stawu barkowego,

• bóle pourazowe.

 

Czego można się spodziewać po rehabilitacji falą uderzeniową?

Przed rozpoczęciem terapii falą uderzeniową lekarz zazwyczaj przeprowadza wywiad i badania w celu zapoznania się z historią choroby pacjenta. Następnie lekarz określi najlepszy sposób leczenia i stworzy spersonalizowany plan leczenia. Podczas zabiegu pacjent będzie leżał na stole, a urządzenie zostanie umieszczone bezpośrednio nad obszarem wytypowanym do leczenia. Fale uderzeniowe będą wysyłane przez specjalistyczne urządzenie w formie impulsów, a leczenie będzie zazwyczaj trwało około 30 minut.

 

Jak przygotować się do rehabilitacji falą uderzeniową

Przed poddaniem się terapii falami uderzeniowymi ważne jest, aby upewnić się, że pacjent jest odpowiednio przygotowany. Osoba poddana terapii powinna zjeść lekki posiłek i założyć luźne, wygodne ubranie. Ważne jest, aby pacjent poinformował lekarza o wszelkich lekach lub suplementach, które przyjmuje, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z falami uderzeniowymi. 

Opieka po leczeniu rehabilitacyjnym falą uderzeniową

Po zakończeniu terapii falami uderzeniowymi ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących opieki i wizyt kontrolnych. Ważne jest również, aby odpocząć w dotkniętym obszarze i unikać większych obciążeń lub ćwiczeń przez kilka dni. Okłady z lodu lub terapia ciepłem mogą być zalecane, aby pomóc zmniejszyć ból lub obrzęk, który może wystąpić. Dodatkowo, pacjent powinien upewnić się, że kontynuuje rozciąganie dotkniętego obszaru i stosuje się do wszelkich innych instrukcji podanych przez lekarza.

Ból pięty może być poważnym i osłabiającym stanem, który wpływa na jakość życia danej osoby. Na szczęście dostępne są zabiegi, które mogą pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort związany z tym stanem. Jeśli cierpisz z powodu bólu pięty, terapia falami uderzeniowymi może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Skorzystaj z 20% rabatu przy zapisach online na zabieg rozproszonej fali uderzeniowej oraz piezoelektrycznej fali uderzeniowej (PiezzoWave), wpisując kod rabatowy PROMOFALA2023.

Promocja obowiązuje tylko do 31 stycznia 2023 roku.

Jak skutecznie pozbyć się bólu pięty i ostrogi piętowej?

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...