Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty terapia falą uderzeniową

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty terapia falą uderzeniową
9/3/2022

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty ortopedycznego

Ból nagły lub przewlekły, odczuwany latami, nie związany z urazem czy odczuwany w skutek wypadku. Każde niepokojące jego odczucie powinno wiązać się z poszukiwaniem pomocy u specjalisty, aby odnaleźć źródło jego występowania i pozbyć się go raz na zawsze. Ból związany z narządem ruchu to jedna z przyczyn zgłoszenia się Pacjentów do fizjoterapeuty ortopedycznego. Są to osoby w różnym wieku, aktywne lub mniej, które odczuwają dyskomfort w ciele lub ból z różnych przyczyn. Kiedy szukać pomocy u fizjoterapeuty  ortopedycznego? Jak się przygotować do wizyty? Co się będzie działo w ciągu 60-minutowego spotkania z terapeutą? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Kim jest fizjoterapeuta ortopedyczny?
  2. Jak przygotować się do wizyty?
  3. Pierwsza wizyta – od czego zaczynamy, czyli wywiad
  4. Pierwsza wizyta – badanie manualne
  5. Pierwsza wizyta – wstępna terapia
  6. Pierwsza wizyta – co dalej?

Kim jest fizjoterapeuta ortopedyczny?

Fizjoterapeuta ortopedyczny to specjalista zajmujący się usprawnianiem narządu ruchu, mający specjalistyczne wykształcenie medyczne w tym zakresie. Zajmuje się on przywróceniem prawidłowego funkcjonowania organizmu Pacjenta, tak aby bez przeszkód mógł wrócić do czynności dnia codziennego, uprawiania sportu, pracy zawodowej. Do takiego specjalisty trafiają osoby m.in. z urazami ortopedycznymi, zmianami zwyrodnieniowymi stawów, stanami przeciążeniowymi układu mięśniowo-szkieletowego. 

Jak przygotować się do wizyty?

Jeśli Pacjent zdecyduje się na wizytę u fizjoterapeuty powinien odpowiednio się do niej przygotować, tak aby przebiegła ona sprawnie i swobodnie dla osoby badanej. Załóż na siebie wygodne ubranie, które nie będzie krępować Twoich ruchów (tu najlepiej się sprawdzi strój sportowy). Na takiej wizycie często Pacjent musi rozebrać się do bielizny, dlatego ważne jest aby była to taka, w której czujesz się komfortowo. Ważnym aspektem jest zabranie wcześniejszej dokumentacji medycznej (wypisy ze szpitala, badania obrazowe RTG, USG, MRI, CT) dotyczącej Twojego aktualnego problemu. Nie martw się, jeśli jej nie posiadasz, bo problem pojawił się niedawno, nic się nie dzieje, ewentualnie fizjoterapeuta podczas wizyty poprosi o poszerzenie diagnostyki o wybrane badania. Jeśli Twój problem trwa długi czas to na pewno masz też sporo pytań do specjalisty, dlatego wszystko co Ci przyszło do głowy spisz na kartce, aby w chwili konsultacji nic nie umknęło

Pierwsza wizyta – od czego zaczynamy, czyli wywiad

Każdą pierwszą wizytę fizjoterapeuta zaczyna od badania subiektywnego, do którego należy wywiad z Pacjentem. Jest to istotny element badania, pozwala na lepsze poznanie natury problemu, z którym Pacjent się zgłasza. Fizjoterapeuta zada szereg pytań dotyczących obecnych objawów, rodzaju bólu, miejsca jego występowania, czasu trwania, sytuacjach go wywołujących i ograniczeń w codziennej pracy, aktywności sportowej, kontaktach społecznych z nim związanych. Wywiad zostanie rozszerzony o pytania dotyczące pracy zawodowej, aktywności fizycznej, historię objawów, przebyte leczenie, występowanie chorób przewlekłych, zażywanych leków, wykonanych operacji w przeszłości. Z tego względu ważne jest, aby przed spotkaniem dobrze przemyśleć i przypomnieć sobie dawne urazy/wypadki/operacje oraz leczenie w przypadku chorób współistniejących, a w razie potrzeby wszystko spisać na kartce i zabrać ją na wizytę. Na pierwszym spotkaniu wspólnie z terapeutą określicie również cel terapii, do którego będziecie razem dążyć podczas sesji. 

Pierwsza wizyta – badanie manualne

Kolejnym etapem wizyty jest badanie funkcjonalne Pacjenta, gdzie fizjoterapeuta ocenia postawę ciała, szuka nieprawidłowości i odstępstw od normy. Poprosi Cię również o wykonanie określonych ruchów związanych z obszarem zaangażowanym w problem. Jeśli zajdzie taka potrzeba wykona kilka testów specjalistycznych, np. ocenę siły mięśniowej, ocenę czucia powierzchownego i głębokiego, odruchy oraz testy neurodynamiczne. To wszystko wykonywane jest w celu postawienia jak najlepszej hipotezy związanej z Twoim problemem. Jeśli terapeuta na tym etapie będzie mieć jakieś wątpliwości, odeśle Cię na wykonanie badań specjalistycznych lub do odpowiedniego lekarza. 

Pierwsza wizyta – wstępna terapia

Na tym etapie wizyty terapeuta po zebraniu potrzebnych informacji przystępuje do wykonania odpowiednich technik terapeutycznych (z zakresu terapii manualnej oraz nowoczesnej fizykoterapii), które mają na celu pomoc w powrocie do sprawności. Nie zdziw się, jeśli na pierwszej wizycie terapia będzie krótka – celem technik jest sprawdzenie czy myślenie terapeuty i postawiona diagnoza „idą w parze”. To na kolejnych wizytach nastąpi rozbudowanie terapii, a wszystko będzie zależało od Twojego stanu zdrowia i tolerancji zastosowanych zabiegów.

Pierwsza wizyta – co dalej?

Na zakończenie wizyty zostaniesz poinformowany o wynikach wykonanych testów i ich interpretacji, dostaniesz również odpowiednie zalecenia do domu. Terapeuta określi mniej więcej ile czasu zajmie powrót do zdrowia oraz kiedy należy pojawić się na następnym spotkaniu. 

Drogi Pacjencie, pamiętaj – sukces terapeutyczny w postaci poprawy stanu zdrowia zależy od terapeuty, ale w większej mierze to Twoje starania zaowocują, dlatego tak ważne jest Twoje zaangażowanie w terapię! 

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...