Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młódzieży

Korzyści z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci i młodzieży

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młódzieży
9/9/2022

Dzieci, które pasjonują się sportem i aktywnością fizyczną, często lubią uczestniczyć w zabawach. Jednak niektóre dzieci mogą potrzebować zachęty do uczestnictwa. Gimnastyka korekcyjna jest świetną opcją dla dzieci, które mają problemy z umiejętnościami motorycznymi ze względu na historię urazów lub problemami wynikającymi z pojawieniem się wad postawy. Gimnastyka korekcyjna znana jest również jako "korekcja postawy" lub "trening funkcjonalny". Nazwa pochodzi od jej pierwotnego celu: skorygować wspólne problemy ruchowe u dzieci, które zmagają się z problemami z powodu urazów, słabości lub innych ograniczeń.

Korzyści z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci i młodzieży obejmują:

* Poprawę siły, równowagi, elastyczności i koordynacji,

* Zmniejszenie ryzyko wystąpienia urazu w przyszłości,

* Zwiększenie sprawności oraz wydolności,

* Wzmocnienie odpowiednich partii mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała,

* Spędzenie czasu w aktywny sposób.

 

Czym jest gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna jest formą terapii, która może pomóc dzieciom i młodzieży skorygować brak równowagi mięśniowej i rozwinąć wzorzec prawidłowej postawy. Może również pomóc w urazach, takich jak zwichnięcia, naciągnięcia mięśni, problemy ze stawami i bólem pleców.

Celem gimnastyki korekcyjnej jest pomoc dziecku w osiągnięciu prawidłowej postawy ciała i wzmocnieniu się, przy jednoczesnej poprawie elastyczności, równowagi i koordynacji. Gimnastyka korekcyjna może być również korzystna dla dzieci, które mają niepełnosprawność fizyczną i rozwojową.

Dlaczego dzieci powinny uprawiać gimnastykę korekcyjną?

Istnieje wiele powodów, dla których dziecko powinno uprawiać gimnastykę korekcyjną. W zależności od dziecka, powód podjęcia tego typu aktywności fizycznej może być inny. Na przykład dzieci z problemami ze stawami lub plecami mogą nauczyć się prawidłowo poruszać, co pozwoli im uniknąć dalszych urazów.

Dzieci, które mają słabsze mięśnie mogą brać udział w gimnastyce korekcyjnej, aby rozwinąć siłę mięśni i uniknąć pozostania w tyle w klasie. Inne dzieci, które mają optymalną siłę, ale słabą koordynację, mogą brać udział w zajęciach, aby poprawić swoje umiejętności ruchowe.

Jak działa gimnastyka korekcyjna?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, gimnastyka korekcyjna nie polega tylko na ćwiczeniach kondycyjnych lub nauki pompek. Ten rodzaj terapii jest znacznie bardziej złożony niż te ćwiczenia.

Fizjoterapeuta oceni dziecko i stworzy program zaprojektowany w celu skorygowania problemu ruchowego. Program może obejmować ćwiczenia, które celują w mięśnie, stawy i / lub układ nerwowy.

Istnieje wiele rodzajów gimnastyki korekcyjnej. Mogą one obejmować:

-Ćwiczenia korekcyjne. Ten rodzaj gimnastyki korekcyjnej skupia się na pomaganiu dziecku w identyfikacji i korygowaniu nieprawidłowych postaw. Może być stosowany do leczenia problemów z postawą i poprawy koordynacji.

 

  • Ćwiczenia funkcjonalne. Ten rodzaj gimnastyki korekcyjnej skupia się na poprawie równowagi i koordynacji. Może pomóc dzieciom z szerokim zakresem problemów, takich jak te, które mają historię urazów, które mają opóźnienia rozwojowe, lub które zmagają się z takimi trudnościami jak: porażenie mózgowe, rozszczep kręgosłupa lub zespół Downa.

 

  • Funkcjonalny trening chodu. Ten rodzaj gimnastyki korekcyjnej skupia się na poprawie umiejętności chodzenia. Może być stosowany w leczeniu dzieci, które mają problemy ze stawami, takie jak    dysplazja stawu biodrowego, dysplazja rzepki lub niestabilność kolana. Może również pomóc w problemach z chodzeniem związanych z takimi schorzeniami jak porażenie mózgowe, rozszczep kręgosłupa czy zespół Downa.

Upewnij się, że twoje dziecko może bezpiecznie ćwiczyć!

Zanim zachęcisz swoje dziecko do rozpoczęcia programu gimnastyki korekcyjnej, powinieneś upewnić się, że może ono bezpiecznie wykonywać ćwiczenia! W naszym ośrodku SORNO Kids wszystkie zajęcia odbywają się pod okiem specjalisty fizjoterapii, który czuwa nad jakością i bezpieczeństwem wykonywanych ćwiczeń.

Cel zajęć korekcyjnych

Dzieci, które mają problemy z równowagą i koordynacją mogą skorzystać z zajęć gimnastyki korekcyjnej. Jednak nie wszystkie zajęcia są stworzone tak samo.

Każde dziecko ma inny problem i cel uczęszczania. Fizjoterapeuta prowadzący indywidualnie dostosowuje program, aby móc osiągnąć zamierzony rezultat.

 

Gimnastyka korekcyjna to świetny sposób dla dzieci, aby pokonać swoje fizyczne i psychiczne przeszkody i stać się bardziej pewnym siebie poprzez aktywność fizyczną.

 

Z odpowiednim programem, Twoje dziecko może osiągnąć poprawę postawy i umiejętności ruchowych oraz osiągnąć swoje cele szybciej niż się spodziewasz!

 Korzyści z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci i młodzieży

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...