Fizjoterapia za pomocą metody Vojty

Efektywna fizjoterapia niemowląt i dzieci za pomocą metody Vojty.

 Fizjoterapia za pomocą metody Vojty
27/12/2022

Czym charakteryzuje się metoda Vojty

Metoda Vojty to efektywny sposób rehabilitacji ruchowej, który wykorzystuje odruchy posturalne, aby wspomóc rozwój psychomotoryczny niemowląt i dzieci. Ten efektywny system rehabilitacji został opracowany przez Profesora Krzysztofa Vojtę w latach pięćdziesiątych XX wieku w Czechach i jest stosowany przez fizjoterapeutów na całym świecie.

Wieloletnie badania i determinacja Profesora K. Vojty doprowadziły do powstania nowego systemu fizjoterapii, który wykorzystuje odruchy posturalne dziecka jako narzędzia do leczenia zaburzeń ruchowych. Terapia ta jest oparta na założeniu, że dziecko posiada naturalnie zakodowane zachowania, które mogą być skutecznie wykorzystywane do poprawy jego funkcji ruchowych. Terapia Vojty wykorzystuje delikatne, precyzyjne i powtarzalne bodźce w celu stymulacji odruchów, aby poprawić koordynację ruchową dziecka. Metoda Vojty jest szeroko stosowana przez fizjoterapeutów w celu wspomagania rozwoju psychomotorycznego dzieci.

Wskazania do rehabilitacji metodą Vojty

Metoda Vojty jest szeroko stosowana w rehabilitacji dzieci z zaburzeniami ruchowymi. Terapia ta może być stosowana w przypadku dzieci z następującymi problemami:

  • zaburzenia ruchowe i neurologiczne m.in. dzieci z zespołem Downa, Aspergera i autyzmem,
  • dzieci z zaburzeniami układu nerwowego, takimi jak uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN), urazy rdzenia kręgowego i inne zaburzenia neurologiczne,
  • dzieci z zaburzeniami postawy, takimi jak skolioza, zwichnięcia stawów, skrzywienia kręgosłupa i inne zaburzenia postawy,
  • dzieci z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego, takimi jak skrzywienia stóp, wrodzone wady stawów i inne zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Dla kogo przeznaczona jest metoda Vojty?

Metoda Vojty jest szczególnie efektywna w leczeniu dzieci z zaburzeniami neurologicznymi i ruchowymi. Taka terapia jest szczególnie skuteczna w przypadku dzieci z zespołem Downa, autyzmem i zespołem Aspergera. Metoda Vojty przynosi również pożądane efekty w leczeniu dzieci z zaburzeniami postury i układu mięśniowo-szkieletowego.

Przeciwwskazania do stosowania metody Vojty

Chociaż metoda Vojty może być bardzo skuteczna w rehabilitacji dzieci, istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania, które muszą być wzięte pod uwagę przed rozpoczęciem terapii. Przeciwwskazania obejmują:

  • ciężkie zaburzenia neurologiczne, takie jak padaczka, zaburzenia poznawcze i zaburzenia związane z prawidłowym funkcjonowaniem mózgu,
  • choroby zapalne, takie jak zapalenie stawów i zapalenie mięśni,
  • zaburzenia układu odpornościowego, takie jak cukrzyca i choroba Crohna,
  • choroby serca i naczyń krwionośnych,
  • ciężkie zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe i zaburzenia osobowości.

Diagnostyka i terapia niemowląt, dzieci i młodzieży z zaburzeniami neurologicznymi rozwoju psychomotorycznego

Metoda Vojty jest szeroko stosowana w leczeniu dzieci z zaburzeniami neurologicznymi rozwoju psychomotorycznego. Skuteczność tej metody w rehabilitacji dzieci z zespołem Downa, autyzmem i zespołem Aspergera jest wysoka. Terapia Vojty może być stosowana w celu poprawy zdolności ruchowych dziecka, wspomagania prawidłowej postawy i koordynacji ruchowej oraz wspomagania rozwoju psychomotorycznego. Metoda Vojty jest również szeroko stosowana w leczeniu dzieci z zaburzeniami ortopedycznymi i wadami postawy. Może również pomóc w zapobieganiu wielu powikłań ortopedycznych, takich jak skolioza, zwichnięcia stawów, skrzywienia kręgosłupa i inne zaburzenia posturalne.

Metoda Vojty dostępna w ośrodku rehabilitacji dziecięcej SORNO KIDS

Ośrodek rehabilitacji dziecięcej SORNO KIDS specjalizuje się w diagnostyce i terapii niemowląt, dzieci i młodzieży z zaburzeniami neurologicznymi rozwoju psychomotorycznego, zaburzeniami ortopedycznymi i wadami postawy. Nasza wykwalifikowana kadra profesjonalistów specjalizuje się w stosowaniu metody Vojty w rehabilitacji dzieci z zaburzeniami ruchowymi. Chcemy zapewnić naszym pacjentom optymalną rehabilitację, aby pomóc im w odzyskaniu pełnej sprawności ruchowej.

Z tego względu zapraszamy do skorzystania z usług rehabilitacji dziecięcej naszego Centrum. Nasi specjaliści służą fachową poradą oraz szczegółowymi informacjami na temat metody Vojty i jej zastosowania w rehabilitacji dzieci.

Skorzystaj z 20% rabatu przy zapisach online na terapię Metodą Vojty, wpisując kod rabatowy PROMOVOJTA2023.

Promocja obowiązuje tylko do 31 stycznia 2023 roku.

Efektywna fizjoterapia niemowląt i dzieci za pomocą metody Vojty.

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...