Czym jest metoda NDT Bobath?

Czym jest metoda NDT Bobath? Co trzeba wiedzieć?

Czym jest metoda NDT Bobath?
17/1/2023

Czym jest metoda NDT Bobath?

Czy słyszeliście o metodzie NDTBobath? Jest to terapia ruchowa, która może pomóc niemowlętom i dzieciom z niepełnosprawnościami odzyskać prawidłowe funkcje ruchowe. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest metoda NDT Bobath i jak może pomóc Twojemu dziecku.

Co to jest metoda NDT Bobath?

Metoda NDT Bobath, znana również jako terapia neurofizjologiczna, jest formą terapii ruchowej, która ma na celu pomóc niemowlętom i dzieciom z różnymi rodzajami niepełnosprawności ruchowych odzyskać kontrolę nad ich ciałem. Została opracowana przez terapeutów ruchu, małżeństwo Karela i Bertę Bobath, którzy zajmowali się rehabilitacją pacjentów z uszkodzeniami mózgu. Metoda NDT Bobath polega na stymulacji mięśni poprzez różne ćwiczenia ruchowe. Pomaga to aktywizować mózg pacjenta, aby wspomagać ruchy, które wcześniej niebyły możliwe.

Dla kogo rekomendowana jest metoda NDT Bobath?

Metoda NDT Bobath stosowana jest w leczeniu pacjentów z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi, w tym  urazami mózgu i rdzenia kręgowego, zaburzeniami neurologicznymi, zespołem Downa, zespołem Rettai zaburzeniami rozwojowymi. Może również pomóc dzieciom cierpiącym na schorzenia związane z uszkodzeniem mięśni, zaburzeniami równowagi i spowolnieniem ruchów.

Jak działa NDT Bobath?

Metoda NDT-Bobath zakłada rozpoczęcie terapii jak najwcześniej jest to możliwe, im szybciej są wychwycone nieprawidłowości lub odchylenia od prawidłowego rozwoju tym szybsze są efekty terapii i trwa ona zdecydowanie krócej. Koncepcja Bobath umożliwia zastosowanie fizjoterapii, która pozwala hamować nieprawidłowe wzorce i zachowania patologiczne, stymuluje porażoną stronę, przyczynia się do poprawy dystrybucji napięcia, zmieniając tym samym rozwój dziecka na zbliżony do fizjologicznego.

Integralną częścią koncepcji Bobathjest angażowanie rodziców lub opiekunów do pracy terapeutycznej w domu. Polegaona na właściwych pozycjach ułożeniowych, odpowiednim podnoszeniu, noszeniu, czynnościach pielęgnacyjnych lub prostych zabawach z dzieckiem, które we właściwy sposób aktywizują malucha. Bardzo ważna jest świadomość rodzica, że kilkadziesiąt minut terapii dziennie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów jeśli w domu pewne zachowania nie zostaną zmodyfikowane.

Jakie są korzyści z metody NDTBobath?

Metoda NDT-Bobath stosowana jest uwcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi,ortopedycznymi, genetycznymi oraz z różnego rodzaju opóźnieniami rozwojowymi.

Usprawnianie tą metodą ma na celupomoc dziecku we wszechstronnym rozwoju by mogło uzyskać niezależność iwykorzystywać swe umiejętności na tyle na ile pozwalają mu uszkodzeniaośrodkowego układu nerwowego. Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany ipołączony z przemieszczaniem się środka ciężkości. Pomoc przy wykonywaniu ruchupowinna być taka, aby zapewnić maksymalny i aktywny udział dziecka, a jednocześnieby nie wywoływała nieprawidłowych odpowiedzi. 

Jak długo trwa NDT Bobath?

Czas trwania terapii zależy od sytuacji zdrowotnej iwytyczonych indywidualnych celów pacjenta. Zazwyczaj terapia jestprzeprowadzana raz w tygodniu i trwa około 45 minut  lub dwa razy w tygodniu i trwa od 30 do 90minut.

Specjaliści NDT Bobath w centrummedyczno-rehabilitacyjnym SORNO 

Znalezienie dobrego terapeuty specjalizującego się wmetodzie rehabilitacji dziecięcej NDT Bobath, jest kluczowe w uzyskaniuodpowiednich efektów terapii. Zapraszamy do skontaktowania się z naszymispecjalistami, którzy dzięki doświadczeniu i odpowiednim kwalifikacjom mogąpomóc pacjentom w odzyskaniu prawidłowych zdolności ruchowych.

Czym jest metoda NDT Bobath? Co trzeba wiedzieć?

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...