Plecy badane przez fizjoterapeute dziecięcego

BSPTS - metoda leczenia skolioz

Plecy badane przez fizjoterapeute dziecięcego
22/9/2022

Barcelona Scoliosis Physical Therapy School ( BSPTS) jest specyficzną metodą leczenia skolioz idiopatycznych uznanych przez SOSORT.

Historia:

Bazuje na niemieckiej metodzie Schroth, która została założona przez Katharinę Schroth w 1921 roku w Hiszpanii. Od 1989 roku terapeutami, kontynuatorami koncepcji i zarazem współtwórcami w Barcelonie stał się dr Manuel Rigo.
Dr Manuel Rigo rozwinął metodę Schroth, udoskonalił sposób leczenia skolioz o zaawansowane koncepcje o współczesne badania i wiedzę oraz doświadczeniach poznanych podczas wieloletnich praktyki i obserwacji.

Od 2008 roku metoda nazwa została uaktualniona oficjalnie na BSPTS(Barcelona Scoliosis Physical Therapy School). Metoda ta jest określana przez dr Manuela Rigo jako część kompleksowego podejścia terapeutycznego skierowanego bezpośrednio ku pacjentom ze skoliozą idiopatyczną.


Skolioza:

Skolioza idiopatyczna(SI) jest strukturalną deformacją kręgosłupa zachodząca w trzech płaszczyznach. Przyczyna nie jest w pełni rozpoznana. Najczęściej skolioza idiopatyczna ujawnia się i najszybciej pogłębia w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa. Z początku najłatwiej zauważyć asymetrię estetyczną w postawie pacjenta: symetria wcięć talii, nierówna wysokość ramion lub odchylenie tułowia do boku względem miednicy. Badanie specjalistyczne oparte jest na dokładnej diagnostyce: ocenie klinicznej postawy ciała pacjenta, pomiarze kąta rotacji tułowia skoliometrem, oraz poprzez badanie obrazowe RTG aby ocenić deformację kręgosłupa.

 

Na czym polega metoda BSPTS:

1)Metoda bazuje na dokładnej i prawidłowej diagnostyce pacjenta, opartej na doświadczeniu terapeuty łącząc wiedzę zarówno ze skolioz jak również innych wad kręgosłupa.

Dr Manuel Rigo, zwraca uwagę, że nie leczy się skoliozy (asymetrii kręgosłupa), a osobę a w przypadku dzieci również i rodziców. Ważne jest więcby zauważyć, jak skolioza wpływa na jakość życia danego pacjenta.

2)Podczas indywidualnej terapii, wykonanie jak najdokładniejszej korekcji, opartej na czterech zasadach:

•   możliwie jak największa trójpłaszczyznowej korekcji kręgosłupa i postawy ciała,

•   techniki symetrycznego i asymetrycznego rozprężania klatki piersiowej,

•   aktywacji mięśniowej,

•    integracji nowo uzyskanej pozycji ciała.

3)Technika BSPTS, konsekwencja pacjenta i regularna fizjoterapia.

Jako metoda uznana za specyficzną. Rozwija holistyczne podejście do pacjenta, zakłada szeroką wiedzę o deformacji, edukację pacjenta i rodziców, dba o stabilizację i utrzymywanie korekcji w codziennym życiu jak również zapobiega dolegliwościom bólowym i restrykcjom układu krążeniowo-oddechowego.

 

Dla jakich pacjentów:

Wiek: Stosowana  zarówno u pacjentów w młodszym wieku jak i u osób dorosłych.

Dolegliwości: Asymetria kręgosłupa - skoliotyczna (jedno, dwu i trzy-łukowa), a także u pacjentów ze skoliozą inną niż idiopatyczna, chorobą Scheuermanna oraz niektórymi wadami postawy i klatki piersiowej.

BSPTS - metoda leczenia skolioz

Katarzyna Kruk

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...