mężczyzna z kręgosłupem

Ból przeniesiony i ból promieniujący

mężczyzna z kręgosłupem
16/6/2021

Ból przeniesiony i ból promieniujący

Czy wiesz, że przyczyna dolegliwości nie zawsze musi leżeć w miejscu, w którym są one doświadczane?

Ból przeniesiony to ból odczuwalny w zupełnie innym regionie niż organ lub część ciała, z którego pochodzi. Dzieje się tak, gdy dana okolica unerwiona jest z tego samego poziomu rdzenia kręgowego, co narząd wewnętrzny, z którego objawy są do niej przeniesione. Tym sposobem dolegliwości w obrębie prawego barku mogą nie wiązać się bezpośrednio ze strukturami stawowymi i otaczającymi je mięśniami, lecz być rzutowane z wątroby lub pęcherzyka żółciowego.

Ból promieniujący zachowuje się odmiennie. Przebiega wzdłuż nerwów zaangażowanych w proces patologiczny. Jego przykładem mogą być dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego stopniowo wędrujące do pośladka, przez tył uda, a nawet do stopy na skutek podrażnienia nerwu kulszowego w przebiegu dyskopatii.

Właśnie z powyższych powodów tak ważne jest zebranie szczegółowego wywiadu, który obejmie informacje takie jak: czy wystąpił uraz, jaki był jego mechanizm, jak długo trwają dolegliwości, co sprawia, że się pogarszają, jak zmieniają się w czasie, jak reagują na ruch oraz czy u pacjenta występują choroby internistyczne. W dalszej kolejności poprzez przeprowadzenie badania przedmiotowego obejmującego specjalne testy diagnostyczne terapeuta decyduje, czy przy użyciu narzędzi jak terapia manualna, ćwiczenia terapeutyczne lub też fizykoterapia może pomóc pacjentowi, czy należy go odesłać do lekarza specjalisty w celu przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki.

Mgr Konrad Kowalski

Ból przeniesiony i ból promieniujący

Konrad Kowalski

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...