mężczyzna z kręgosłupem

Ból przeniesiony i ból promieniujący

Ostatnie artykuły

mężczyzna z kręgosłupem
16/6/2021

Ból przeniesiony i ból promieniujący

Czy wiesz, że przyczyna dolegliwości nie zawsze musi leżeć w miejscu, w którym są one doświadczane?

Ból przeniesiony to ból odczuwalny w zupełnie innym regionie niż organ lub część ciała, z którego pochodzi. Dzieje się tak, gdy dana okolica unerwiona jest z tego samego poziomu rdzenia kręgowego, co narząd wewnętrzny, z którego objawy są do niej przeniesione. Tym sposobem dolegliwości w obrębie prawego barku mogą nie wiązać się bezpośrednio ze strukturami stawowymi i otaczającymi je mięśniami, lecz być rzutowane z wątroby lub pęcherzyka żółciowego.

Ból promieniujący zachowuje się odmiennie. Przebiega wzdłuż nerwów zaangażowanych w proces patologiczny. Jego przykładem mogą być dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego stopniowo wędrujące do pośladka, przez tył uda, a nawet do stopy na skutek podrażnienia nerwu kulszowego w przebiegu dyskopatii.

Właśnie z powyższych powodów tak ważne jest zebranie szczegółowego wywiadu, który obejmie informacje takie jak: czy wystąpił uraz, jaki był jego mechanizm, jak długo trwają dolegliwości, co sprawia, że się pogarszają, jak zmieniają się w czasie, jak reagują na ruch oraz czy u pacjenta występują choroby internistyczne. W dalszej kolejności poprzez przeprowadzenie badania przedmiotowego obejmującego specjalne testy diagnostyczne terapeuta decyduje, czy przy użyciu narzędzi jak terapia manualna, ćwiczenia terapeutyczne lub też fizykoterapia może pomóc pacjentowi, czy należy go odesłać do lekarza specjalisty w celu przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki.

Mgr Konrad Kowalski

Ból przeniesiony i ból promieniujący

Konrad Kowalski

Szkoła Rodzenia Milanówek
ikona facebookaikona TwitterO autorze...

Ostatnie artykuły

No items found.
This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Heading

No items found.
ikona facebookaikona TwitterO autorze...